yerli-film

Fatih Sultan Mehmed (II. Mehmed), (d. 30 Mart 1432 – ö. 3 Mayıs 1481) yedinci Osmanlı padişahıdır.

İstanbul’u fethetmesinden sonra “Fatih” lakabıyla anılmıştır. İstanbul’un fethi, Orta Çağ’ın sonu Yeni Çağ’ın başlangıcı olmuştur.[1] Bundan dolayı Fatih, “çağ açan hükümdar” olarak da tanınır. Fatih, çıkardığı yasalarla devleti önemli ölçüde yeniden biçimlendirmiştir.

İstanbul’un Fethi’nin Nedenleri
1. Bizans’ın, Osmanlı Devleti’nin Rumeli’deki ilerlemesine ve büyümesine engel olması
2. Bizans’ın Anadolu beyliklerini Osmanlı Devleti’ne karşı kışkırtarak Anadolu’daki Türk birliğini bozmaya çalışması
3. Bizans’ın Osmanlı şehzadelerini kışkırtarak Osmanlı Devleti’nde taht kavgalarına neden olması
4. Bizans’ın, Avrupa-Hristiyan dünyasını kışkırtıp Haçlı Seferleri’ne zemin hazırlaması
5. Anadolu ve Rumeli toprakları arasındaki bağlantının sağlanabilmesi için İstanbul’un alınmasının gerekmesi
6. İpek Yolu’nun Avrupa’ya açılan koluna hakim olmak
7. Kara ve deniz ticareti bakımından İstanbul’un önemli bir konuma sahip olması
8. Boğazlar yolu ile ekonomik canlılığın mevcudiyeti
9. Anadolu ve Rumeli arasındaki askeri geçişin kolaylaştırılmak istenmesi
10. II. Mehmed’in, Muhammed peygamber (s.a.v.)in; “İstanbul elbet fetholunacaktır. Ne güzel kumandandır o kumandan ve ne güzeldir o askerler” hadisine layık olabilme düşüncesi

İstanbul’un Fethi İçin Osmanlı Devleti’nin Yaptığı Hazırlıklar
1. II. Mehmet, önce Macarlar ve Venedikliler ile bir barış antlaşması yaparak Balkanlar’da güven ve istikrarı sağladı.
2. Karamanoğulları ile anlaşarak Anadolu’daki güvenliği sağladı.
3. Bizans’a Karadeniz’den gelecek yardımları engelleyebilmek için, Anadolu Hisarı(Güzelce Hisar)’nın karşısına Rumeli Hisarı(Boğazkesen Hisarı)’nı yaptırdı.
4. İstanbul’un güçlü surlarında gedikler açabilmek için, Bizans’ın hapisanesinden Macar Usta Urban kaçırıldı ve Edirne’de ona, o zamana kadar görülmemiş büyüklükte toplar döktürtüldü.
5. İstanbul surlarına rahat asker çıkarabilmek için tekerlekli kuleler yapıldı.
6. Kuşatmaya yardım için bir donanma hazırlandı.
Büyük Kuşatma
23 Mart 1453’te Edirne’den hareket etti ve 6 Nisan 1453’te İstanbul’u kuşattı. Kuşatma, aralıklı çatışmalarla 53 gün sürdü. II. Mehmet, Çandarlı Halil Paşa’nın İstanbul’un fethine karşı bir tutum sergilemesi üzerine, son saldırı hazırlıklarını yapması için Zağanos Paşa’yı görevlendirdi. Bizans’a yardımın gelmesini önlemek için de Marmara Denizi ile Çanakkale Boğazı’nı ablukaya aldı. Hiçbir yerden destek alamayan Bizans’ın başkenti 29 Mayıs 1453 günü düştü. Bin yıllık Bizans İmparatorluğu’na son veren II. Mehmet, bu olaydan sonra “Fatih” (ülke açan, ülke alan) ünvanını aldı. Fatih, bir tören alayının başında şehre girdi. İlk iş olarak Ayasofya’ya giderek burayı camiye dönüştürdü. İstanbul’u Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti yaptı. Kentin ticaret merkezi olan Galata’dan kaçmış olan Rumların ve Cenevizlilerin dönmesini sağladı. Rum Patrikliği’nin yeniden açılmasına izin verdi; ayrıca bir Yahudi hahambaşlığı ile bir Ermeni patrikhanesi kurdurdu. II. Mehmet İstanbul’u, farklı dinlerden insanların bir arada yaşadığı, ticaret ve kültür merkezi olan bir başkent yapmayı amaçladı.
İstanbul’un Fethi’nin Türk Tarihi Açısından Sonuçları
1. Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Dönemi bitti, Yükseliş Dönemi başladı.
2. İstanbul’un Fethi ile Osmanlı Devleti’nin Anadolu ve Rumeli toprakları arasındaki Bizans’ın yarattığı tehlike ortadan kalktı.
3. İstanbul’un Fethi ile Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan ticaret yolları ele geçirildi.
4. İpek Yolu’nun Avrupa’ya giden kolu ele geçirildi.
5. İstanbul, Osmanlı Devleti’nin başkenti yapıldı ve II. Mehmed ülke alan, ülke açan anlamına gelen ‘Fatih’ ünvanını aldı.
6. Osmanlı Devleti’nin İslâm Dünyası’ndaki saygınlığı arttı.
7. Fener Rum PatrikhanesiOsmanlı himayesine girdi.
İstanbul’un Fethi’nin Dünya Tarihi Açısından Sonuçları
1. İstanbul’un Fethi ile Orta Çağ kapanıp, Yeni Çağ açıldı.
2. İstanbul’un Fethi sırasında kullanılan büyük topların, en güçlü surları bile yıkabileceği görüldü. Bu denli güçlü topların yapılması, Avrupa’daki ‘derebeylik’lerin yıkılmasına ve merkeziyetçi krallıkların güçlenmesine neden oldu.
3. İstanbul’un Fethi ile İpek Yolu’nun Orta Asya’dan Avrupa’ya giden kolunun Osmanlı Devleti’nin eline geçmesi, Avrupalılar’ı yeni ticaret yolları arayışına yöneltti. Bu olay ‘Coğrafi Keşifler’in nedenlerinden birini oluşturdu.
4. İstanbul’un Fethinden sonra İtalya’ya giden bilim adamları, orada eski Yunan ve Roma eserlerini inceleyerek, ‘Rönesans’ın başlamasına katkıda bulundular.

Kimi iddialara göre Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden sonra Truva’ya giderek Truvalı kahramanların anısına kurban kesmiştir ve “Truvalıların öcünü aldım” demiştir.[2]

Tekpart

loading...
Film Hakkında Yapılan Yorumlar
nusret
17 Haziran 2009 - 5:24 am

cenk bu yazım sana dünyanın sonunu sen ve sengibler yüzünden gelecek gecmişini untan kavimler yok olmaya mahkumdur tarih bunu bize soler zaten sana sedece bunu solicem sen ve sengibi düşünenler yüznden tarihimiz yozlaşmanın eşinde neden aslını inkar edyimki ben osmanlıyım dedelerimiz nenelerimiz bu toplarakları savunmak icin canlrından ve namuslarından olmuştur şimdi sen bana onları nasıl unut diyorsun sen hicbir amaca hizmet etmeyen hicbirgayesi olmayan özentisin teşke allah kelimesi azımızdan hic düşmese ne olursak olım sedece okabul etcek bizi tokdan hicbişi war olmaz olsa ölüme carebulur senin global insanların isimi başka insanlarıda zerhirleme ve bunun gibi şerefli insanların oldu yerde yorum yapma sen ve senin gibiler tarihini untuğu sürece zaman yok olmaya mahkumsunuz

nusret
17 Haziran 2009 - 5:30 am

özenti olmayın bize yakışan şekide asileve onurlu insanlar olun tarihi unutursak ne acımız olur global olım derken tarihimizi unutmamız gerekmez tmm özenti arkadaşım

ibrahim karabudak
06 Eylül 2009 - 7:31 pm

birol evin kardaş bir yorum yapmış sonunda vahdettin paşanın ingiliz gemisiyle kaçtığını soruyor peki neden beş parasız gittiğini araştırmıyorsun dostum gören gözle bak gerçek sandıklarının hepsi birer düzmece olduğunu anlarsın

yok
17 Aralık 2009 - 4:36 pm

osmanlı hükümdarın hükümdarı

selcuk
29 Aralık 2009 - 5:51 pm

Arkadaslar, cok dan aradigim bir film, bunu hollandada bulamadim, harika bir site burasi fakat filmleri bazen izliyemiyorum veya gostermiyor, lutfen bu konuda cvp alabilirsem cok sevinicem..

simdiden saygilar ve tskrler

Selcuk

Fatih
23 Temmuz 2010 - 6:52 pm

ARKADASLAR!!!

Dunyanin diger ucu olan Norvec /oslo
dan yaziyoruum. Yorumlarin bazisini okudumda aglayasim geldi….neden mi?? Ecdadimizin feth ettigi yerlerdeki insanlarin (ermeni yunan vs. ) torunlari bugun ben devrimciyim sucuyum ….turkcuyum diye yazio wtf?

kerem
16 Şubat 2011 - 2:02 pm

dünyanın yarısına hükmetmiş bir devletten bahsediyoruz osmanlı birde su ankı durumumuza bakın bırakın dış devletlerle ilişkimizi bize bıraktığı emanetlerini bile saglam tutamıyoruz

ismet
26 Ocak 2012 - 8:18 am

sevgili arkadaslar bir cogunuzun yazilarinizi okudum /insan aya cikmis bu birkisiylen olmdi birlik olundu ve basarildi bizi kurtaran da aslen namus olmusdur biz turkler herseyde sabir gosteririz lakin namusa sabrimiz yok ,dusman saldirdi camilerimizi kapatdi canimizi aldi lakin anaya baciya gelince orda birlik olduk vatani kuttaran namusdur herkese saygilarimi sunarim ,ve selamlarimi sunarim ismet

Etiketler